Współczesne rolnictwo
Współczesne rolnictwo znacznie różni się od tego, z którym mieliśmy do czynienia jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Wraz z rozwojem nowych technologii oraz wykreowaniu się nowych trendów, współczesne rolnictwo nie przypomina tego sprzed kilkudziesięciu lat. Współcześnie, również w rolnictwie znalazło się miejsce na najnowsze rozwiązania technologiczne oraz oczywiście tendencje, które napędzają zysk. Bez niego nie byłoby przecież potrzeby produkowania. A produkować trzeba. Dzisiaj wygrywają ci, którzy wpisują się w wymagania rynku, a wymagania te są coraz większe. Należy również pamiętać o odpowiednich urządzeniach, które pomogą nam w pracy np – pługi na sprzedaż
Eko żywność produkowana na potęgę
Jednym z najpopularniejszych segmentów współczesnego rolnictwa jest rolnictwo ekologiczne, będące silną alternatywą dla rolnictwa konwencjonalnego. Rolnictwo ekologiczne rozwija się w bardzo szybki tempie. Już niemal wszystkie produkty pochodzące z upraw konwencjonalnych, możemy także otrzymać w wersji eko. Wszystko ze względu na bardzo duże zapotrzebowanie, jakie stwarza rynek. Produkty pochodzące z eko upraw są nie tylko zdrowsze i bardziej odżywcze, dostarczają większe ilości witamin i minerów, jak również ich produkcja zdecydowanie korzystniej wpływa na stan środowiska naturalnego.
Rolnictwo ekologiczne jest jednak wciąż uznawane za luksusowe. Produkty bio, czy eko są kilkukrotnie droższe w porównaniu z ich odpowiednikami pochodzącymi z upraw konwencjonalnych. Taki stan rzeczy sprawia, że szerokie grono konsumentów zwyczajnie nie stać na zakup produktów pochodzących z ekologicznych upraw. Sytuacja wygląda bardzo podobnie z perspektywy rolników, którzy często napotykają na swojej drodze szereg problemów, wiążących się z tworzeniem ekologicznych upraw. Problemy z zakładaniem eko plantacji mają najczęściej małe przedsiębiorstwa. To sprawia, że na rynku mamy zaledwie kilku dużych graczy, którzy dzięki swojej silnej pozycji mogą w dowolny sposób manipulować cenami – podwyższać je w miarę upodobania. W sytuacji, w której rynek eko żywności byłby bardziej otwarty, z pewnością skorzystałyby na tym obie strony, zarówno producenci, jak i konsumenci.
Uprzemysłowienie rolnictwa
Jeszcze do niedawna małe gospodarstwa rolne były potęgą rolnictwa. Współcześnie wiele się zmieniło. Coraz większa liczba niewielkich gospodarstw rolnych i hodowlanych zamyka swoje działalności ze względu na ogromną konkurencję, a co za tym idzie spadek cen produkowanych wyrobów. Małe gospodarstwa rolne nie są w stanie zmierzyć się z dużymi, często zagranicznymi koncernami, które produkują żywność na skalę masową.
Małe gospodarstwa nie są w stanie dorównać gigantom możliwościami produkcyjnymi, ale również cenami. Przez produkcję zdecydowanie większych ilości produktów rolnych, przy wykorzystaniu najnowocześniejszych maszyn, tym samym przy minimalizacji kosztów związanych z zatrudnieniem człowieka, koncerny są w stanie w znacznym stopniu obniżyć ceny swoich produktów. Małe gospodarstwa nie mają takich możliwości. Na współczesnym rynku możemy dostrzec zjawisko uprzemysłowienia rolnictwa, które rozwija się na szeroką skalę i w zatrważającym tempie. Co za tym idzie, na sklepowych półkach lądują produkty, do wytworzenia których wykorzystywane są nawożone sztucznymi wspomagaczami rośliny, czy mięso nafaszerowane hormonami i antybiotykami.
RWS
W opozycji dla uprzemysłowienie rolnictwa stoi RWS będący modelem współpracy pomiędzy konsumentami i producentami żywności. Producenci ci mają na celu stworzenie dogodnych warunków dla prowadzenia działalności przez niewielkie gospodarstwa rolne. Głównym założeniem RWS nie jest zysk, lecz wzajemny szacunek i przede wszystkim świadomość pochodzenia żywności. W modelu RWS konsumenci na początku sezonu płacą rolnikowi określoną sumę pieniędzy. Dzięki tym pieniądzom, rolnicy mają możliwość prowadzenia swojej działalności bez względu na wahania cen rynkowych, czy wielkość urodzaju. RWS daje rolnikom niezbędne pieniądze, a konsumentom pewność otrzymania oczekiwanych produktów.